Geçmişten Günümüze TÜRK Kültürü

  1. Başlangıç
  2. Geçmişten Günümüze TÜRK Kültürü

Türk kültürü çok eski çağlara dayanan oldukça köklü bir geçmişe sahip olan bir kültürdür. İslamiyet dinini benimseyen Türkler farklı inançları ve kültürleri aynı bayrak altında hoşgörüyle tutan bir kültür olmuştur. Türkiye bulunduğu coğrafya gereği kültürel yapısını çok çeşitli kültürlerin birikimden almıştır. Türkiye Doğu, Batı, Ortadoğu ve Akdeniz bölgelerinin kültürlerinin merkezinde bulunmaktadır.

Türklerin bilinen en önemli özelliklerinden birisi de misafirperverlikleridir. Gelen misafirleri her türlü koşulda evlerinde gibi hissettirmek için özenli bir çaba gösterirler. Türkler aynı zamanda milli değerlere oldukça önem verir ve bu değerleri yaşatmaya dikkat ederler. Bu değerlerden birisi de bayramlardır. Türkiye’de bayram demek sevgi, barış, hoşgörü ve birliktelik demektir. Milli bayramlar geldiğinde halk bu günleri büyük bir coşku içinde geçirir. Halk oyunları ve müzik de Türk kültürünün göstergeleridir.
Okulumuz ekim ayı teması olan “Geçmişten Günümüze TÜRK” konusunda bizlere destek olan Hacettepe Üniversitesi tarih bölüm başkanı Prof.Dr Mehmet ÖZ Türk kültürünün oluşumu gelişimi hakkında okulumuz öğrencileriyle Türk kültürü konferansın da bir araya geldi.

Menü